HÍREK
Döntött az Alkotmánybíróság a közéleti szereplőről a bírósági tárgyaláson készült fényképről
Az Alkotmánybíróság irodánk indítványát teljes mértékben megalapozottnak találta és ennek nyomán az általunk kifogásolt jogerős bírósági ítéletet megsemmisítette. Határozatában hangsúlyozta: a nyilvános bírósági tárgyaláson készült, nem sértő, az érintett közszereplőt tárgyilagosan ábrázoló felvétel általában nyilvánosságra hozható engedély nélkül, ha az közérdeklődésre számot tartó eseményről szóló tudósításhoz kapcsolódik. A szólásszabadság személyiségvédelmi határainak meghatározásakor az Alkotmánybíróság következetesen annak tulajdonít döntő jelentőséget, hogy közügyek vitájában megfogalmazott álláspont képezi-e a vizsgálat tárgyát. bővebben…
Tájékoztató a Kúria véleménynyilvánítási szabadságot érintő döntéséről
A Kúria irodánk ügyfele javára megbírált ügyben, a Bírósági Határozatok tárában frissen közzétett eseti döntésében megállapította: ha a kifogásolt közlés belül marad a szabad véleménynyilvánításhoz való jog tágabban értelmezett keretein, és a szövegkörnyezetből kitűnően valóban véleményről van szó – amely ugyanakkor kifejezésmódjában indokolatlanul nem bántó, sértő vagy megalázó -, nincs helye a jóhírnévhez való jog megsértése megállapításának.
A jogerős ítélet alapján kitöltött szabadságvesztés beszámítása a hatályon kívül helyezést követő megismételt eljárás során kiszabott szabadságvesztésbe
A Kúria harmadfokú büntetőeljárás során ügyfelünk javára hozott döntést a korábban jogerős ítélet alapján kitöltött szabadságvesztés beszámítása tárgyában, megváltoztatva ezzel a másodfokú bíróság ítéletét.
A tényállás szerint a már jogerősen kiszabott szabadságvesztését töltő terhelt felülvizsgálati indítványa alapján eljárva a Kúria a szabadságvesztést kiszabó jogerős ítéletet hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot új eljárásra utasította. A megismételt eljárásban a törvényszék – közelebbi indokolás nélkül – a Btk. 92. § (1)-(2) bekezdésének értelemszerű alkalmazásával a kiszabott szabadságvesztésbe beszámította a korábban jogerős ítélet alapján kitöltött szabadságvesztést. A másodfokon eljárt ítélőtábla mellőzte a beszámítást. Kifejtette, hogy „a beszámítást megalapozó előzetes fogvatartás az őrizetben és az előzetes letartóztatásban töltött időt foglalja magában, s a törvényi rendelkezés »méltányosságból« történő tágítására nincs lehetőség”. A harmadfokú bíróságként eljárt Kúria ezzel szemben azt állapította meg, hogy a terhelt által 2015. február 14. és 2016. május 26. napjai között töltött szabadságvesztés büntetés beszámítását a terhelttel szemben kiszabott szabadságvesztésbe tévesen mellőzte a másodfokon eljárt ítélőtábla.
Tájékoztató a Kúria döntéséről, a büntető eljárásról való tudósítás alapvető szabályai tárgyában
Egy médiaszolgáltató ügyfelünk (alperes) és egy volt magas rangú rendőrtiszt (felperes) személyiségi jogi perében a felperes által kezdeményezett felülvizsgálati eljárás során a Kúria hatályában fenntartotta a felperes keresetét jelentős és nagyobb részben elutasító jogerős részítéletet az ellene (is) folyamatban lévő büntetőeljárásról szóló tudósítások kapcsán. bővebben…
Ezt a honlapot a Budapesti Ügyvédi Kamarában bejegyzett Balsai Ügyvédi Iroda tartja fenn, az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, amelyek az ügyféljogra vonatkozó tájékoztatással együtt a www.magyarugyvedikamara.hu honlapon találhatóak.